Örnek aldığım dünyaca ünlü tasarımcılar nelerden ilham alıyor? Vol 1

Tasarımcıların bilinen özelliklerinden biri de işini yaparken aldığı ilhamdır. Başarılı bir tasarım muhakkak bir detaydan bir incelikten ya da bir sanat akımından gelen ilgiden doğar. Altı her zaman doludur ve bundan dolayı başarıya erişir.

Her tasarımcının tasarımlarının üzerindeki çizgiler, renkler, biçim ve kullanılan şekillerin altında muhakkak bir ilham perisi ya da kaynağı vardır. İlham olmadan yapılan iş, biz tasarımcılar için boş ve anlamsızdır. Pazarlanması zor, başarıdan uzak ve tamamen çöp işlerdir.

Biz tasarımcıların ilham aldığı dünyaca ünlü tasarımcılar da elbet birilerinin etkisine kapılmış ve ilham aldıkları bir şeyler vardır. Düşünceleriyle belli sanat akımlarına kapılmış ya da kendi sanat akımını oluşturmuş, etkilendikleriyle ya da kendi oluşturduklarıyla etkiledikleri bizler arasında düşsel ve yaratıcı bağı sürdürmüşlerdir.

Mesela bunlardan biri Edwin Schlossberg. Benimde ilham duyduğum tasarımcı ve sanatçılardan biri olan Edwin Schlossberg, 1960’lı yıllarda NY’da başladığı kariyerinin ilk yıllarında, Robert Rauschenberg ve Jasper Johns ile Pop Art akımının öncüsü Andy Warhol’un başrollerini oynadığı “Making Visible” filminin yönetmenliğini yaptı. ESI Design’ın kurucu ve ana tasarımcısı olarak interaktif tasarıma yaratıcı yaklaşımlar oluşturan bir tasarım stüdyosu yarattı. Sanat hayatının odak noktası kelime, imge ve alışılmamış materyalleri keşfetmeye, ilgi çekici ve düşündürücü çalışmalarıyla ün kazanmıştır.

Edwin Schlossberg’in ilham aldığı şeyleri bir insan ya da bir nesne olarak düşüneceksiniz ama tamamen doğal oluşlardan ve doğadan beslenen bir sanatçı olduğunu duyunca şaşıracaksınız. Bir şeyler yapma duygusunu bir akış içinde olduğunu düşünerek suyun ilham aldığı şeylerin başında görüyor. Diğer bir ilham kaynağı rüzgarda çırpınan yapraklar. Yaşamın karmaşıklığını ve kırılganlığını hatırlattığını söyler. Sokakta yürüyen insanların hareket halindeki hayatı ifade ettiğinden milyarlarca insan da kendini yaratmaya teşvik etmekte olduğunu belirtir. Ve en ilginci de kendisi. “Kendime Meydan Okuyorum “ adlı sanat eserinde, kendisini bir nesne olarak düşünmenin her zaman tekrarlamamayı umduğu bir hata olduğunu belirtiyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...

TAKİP ET
  • logo
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
ANAHTAR KELİMELER
PAYLAŞIMLAR
ARŞİV

© 2023 by Design for Life.
Design by dsdesignarts.

  • logo
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon