İstanbul'da Bienal Dönemi

Bu ayın en çok sevdiğim yanı bir tasarımcı olarak kendimi besleyebileceğim sanat dolu bienal ve sergilerin başlaması oldu. Bundan dolayı da iki haftayı İstanbul'da normalden daha dolu dolu ve ayrı bir heyecanla geçirdim. Sergiler, seminerler, bienaller ve festivaller... Hem çok sevdiğim arkadaşlarımla vakit geçirmenin hem de kendimi mesleki anlamda doyurmanın keyfini çıkardım. Tabi ilk işim nane çayımla birlikte gezilecek mekanların planlaması oldu. Nereler mi dersiniz? Haydi! ilk durağımız Pera Müzesi'nden en çok ilgimi çeken eserlerle yolculuğa başlayalım.

İKSV'nin her yıl düzenlediği bienallerden 15.' si olan "iyi bir komşu" kamusal içerikli, sosyal mesajlı konsepti ile bir birine komşu olan farklı farklı mekanlarda düzenlendi. Benim de bu komşulardan ilk durağım Pera Müzesi oldu. 17 isimlik bu büyük bienalde günümüz sorunlarını sanatçıların yorumu ile ele alınmış eserler, 15. İstanbul Bienal'inde bizleri bekliyor. İçerikleri çok ince nüanslara sahip sosyal mesajlı bu eserler gerçekten düşündürmeye ve o anları yaşatacak kadar derin etkilere sahip. Kimi eserler de açılışa yakın mekanın duvarlarına giydirilmiş.

Bu eserlerin içinde beni en çok etkileyen bölüm de Alejandro Almanza Pereda' nın "Boşluk Korkusu" temalı, yağlı boya ve betondan oluşan "Sonbahar ve Göl Sahneleri" adlı iki eseri oldu. Elif Bayoğlu ve Mehmet Erdem'in desteği ile yapılmış bu eserlerde sanatçı; Türkiye'de gördüğü inşaatların doğaya yansıttığı kötülükleri ele almış. Gerçekten başarılı olan bu iki eserlik bölümü, gittiğinizde kesinlike yakından görmenizi ve içeride biraz zaman geçirmenizi öneririm.

Dünya üzerinde her insanın doğup büyüdüğü mahalleler, kentler ya da şehirler kültürel olarak değişik yapılara sahiptir. Binaların üzerindeki desen tasarımlarından tutun, politik konulardan etkilenme, maddi anlamdaki zenginlik, özgün kişisellik unsurlarına kadar kültürel farklılıklar mevcuttur. Andra Ursuta' da Romanya'da çocukluğunun geçtiği evlerinin maketlerini yaparak, dönemde yaşanmış politik, devrimci olaylarla birlikte kişisel mekanların bile tarihsel gerçekliklerin izlerini taşıması konusunda vurguda bulunmuş.

Sanatçı Gözde İlkin bu örnekte; dönemin meşhur şarkıcılarını dinleyen kesim ile dönemin desenlerine göre kullanılan sosyo-kültürel anlamda eşleştirilmiş kumaşları birleştirerek oluşturduğu güzel çalışmalardan biri...

En üst katta hemen sağ tarafta siyah perdelerle kapatılmış bir oda gördüğünüzde hemen içeri dalın. Çünkü sizleri yerde, bir zamanlar Nokia telefonlarımızdaki yılan oyununa benzer farkındalık uyandıran cümlelerle dolu etkileyici bir ışık gösterisi bekliyor.

Belki bienalin içerisinde yoklar ama bina girişinde diğer koleksiyon sergilerini de düşünürken kendimce aldığım his, eski ve yeni zamanlardaki eserlerin bir arada sergilenmesi ile farklı zamanların da birbirine iyi bir komşu olabileceği yönünde oldu. Mesela katların biri eski zamanlarda kullanılan ağırlık birimlerinin sunuma ayrılmış. Gerçekten etkili ve içeri girdiğimizde bizi daha da meraklandıracak bir atmosfere sahip olan bu katta, tartılardan tutun tartılarda kullanılan dirhemlerin çeşitlerine kadar zengin bir içerik bulabilirsiniz.

Ahşap oymacılık kursumdaki değerli bir ustamın etkisi üzerine hayranlığımın daha da arttığı sanatçı Osman Hamdi Bey'in eserleri de ayrı bir katta bizleri koleksiyon sergileri içerisinde bekliyor. Büyülenmemek ve tablolarındaki fırça atışlarındaki duyguyu yakından hissetmek gerçekten pahabiçilmez bir duygu.

Veee karşınızda Kaplumbağa Terbiyecisi...

Evet, içerik ve sosyal mesajlarıyla oldukça ilginç eserlerin ortaya çıktığı ve sergilendiği en verimli dönemlerden biri bizi bekliyor. Özellikle genç nesilin ve ebeveynlerin çocuklarına şimdiden aşılaması gerektiğini düşündüğüm bu kültürel aktiviteleri şiddetle tavsiye ederim. Daha fazla eserle tanışmak için kesinlikle kaçırmayın derim. Bir sonraki yazımda farklı bir komşu mekanda, yine sanat eserleri ile dolu bienal anlarımı sizlerle paylaşıyor olacağım.

Güzel bir hafta sizinle olsun. Keyifli okumalar... :)

TAKİP ET
  • logo
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
ANAHTAR KELİMELER
PAYLAŞIMLAR
ARŞİV

© 2023 by Design for Life.
Design by dsdesignarts.

  • logo
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon