Etnik Takılar ve Kapalıçarşı

Kapalıçarşı denildiği zaman akla bir çok kültürün etnik yapısıyla birleşen ürünler zinciri gelir. Burada bulabileceğiniz her şey kıymetli ve ritüellere göre hepsinin birer anlamı, kokusu ve kültür mirasını devam ettiren bir cazibesi bulunmaktadır. Bir çok kapısı bulunur ve her girişinde bir daha aynı yerden çıkış yolunu bulmak imkansız gibi bir şeydir. Yön kabiliyetim çok iyi olmasına rağmen burda kendimi kaybetmekten büyük zevk alıyorum. Yine yolumu ararken gözüm bir dükkanın önündeki standa takıldı. Bu aralar çok fazla ilgi alanıma giren etnik takılar, mühürler, yüzükler, kolyeler ve değişik desenlerde işlenmiş cevşenlere çarptı gözüm. Kültürel ve eski yaşanmışlıklara doğru götüren bir kokuya sahip adeta. Anadolu'nun sanat eserleri.

Her yaz olduğu gibi mistik bir moda anlayışına sahip kadınların değişmeyen tarzı olan kaftanlar bu yaz da vazgeçilmezlerimiz arasındaydı. Plajlarda, günlük hayatımızın her alanında, Anadolu'nun mirasını yaşatırcasına üzerimizde duruş sergileyen bu kaftanlara tamamlayıcı takılar bulmak isteyenlerin çıkamayacağı bir dükkandan bahsedeceğim şimdi sizlere. Horasan Art, Kapalıçarşı içerisinde üç şubesi ile zengin içeriğe sahip olmasının yanında oldukça da misafirperver ve güler yüzlü olmaları sizi gireceğiniz yoksa bile dükkanın içindeki harikalar diyarına çekiveriyor. İçerisi eski mühürlerden tutun bir çok değerli taş ve takılardan oluşan ürünleri ile kaftanlarımızı şaha kaldıracak tamamlayıcı ürünlerle dolu. 

Günümüzde gördüğümüz bir çok etnik takıların mevcut olması, bu takılardaki etnik anlamını asıl nitelendirecek olan yaşanmışlığın ruhunu karşı tarafa geçirebilmesi pek de mümkün olmamakta. Evet yeni olarak alıyoruz, tasarlıyoruz, gümüş olabilir, altın kaplama olabilir vs ama o ürünün bir tarihi kokusu, bir geliş hikayesi de olmalıdır, etnik takılarda. O noktada bu dükkanı farklı kılan atmosfer ise; bakır ve gümüş karışımı materyallerin solması ile geldiği yerden bir yaşanmışlık hissi vermesi, bize özünü yaşatmasıdır. Yani etnik kelimesinin orjinal yapısını bize sunmasıdır. Doğal taşlarla birleştirilerek gümüş, bakır, altın kaplama ve ahşap dokulu materyaller ile içinden çıkılmaz bir dünyayı bizlerin karşısına sunuyor Horasan Art. 

Kolyelerin yanında büyük işlemeli yüzüklerde oldukça tarz durmakta. Muhteşem yüz yıl aksesuarlarına benzer yapıda çok çeşit mevcut. Kaftan kıyafetlerin yanı sıra günlük hayattaki diğer tarzlara uydurabileceğimiz şekilde renkli ve etkililer. Aldığım küpeler ve Süryani Nazar Boncuğu kolyesi arka fonda görünen elbisemle harika uyum sağladı. Siz de buna benzer, daha iyi kombinler yapabilirsiniz. 

Kapalıçarşıya geldiğinizde bu güzellikleri inceleyip almadan gitmek istemiyorsanız Horasan Art Wholesale Jewellery'e uğrayabilir ayrıca instagram adresi horasan_art üzerinden de takip edebilirsiniz. 

Adres: Horasan Art Yorgancılar Cd. No:40 Kapalıçarşı - Beyazıt - Halil Murat Akça

TAKİP ET
  • logo
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
ANAHTAR KELİMELER
PAYLAŞIMLAR
ARŞİV

© 2023 by Design for Life.
Design by dsdesignarts.

  • logo
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon