Butik ve Otantik 2.Gününden Ayvalık

Bu gün de kesinlikle uğranması gereken mekanlardan bahsedelim. İlk olarak listemizde en ünlü yeri olan Şeytan Sofrası var.

Bir rivayete göre Ayvalık'ta yaşayan Rumların yaşamış olduğu Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü dönemde Panolepe (şeytan lakaplı) adında kendini halktan soyutlamış, mistik bir yaşam süren biri yaşamaktaymış. O dönemde halk kıtlık ve sefalet çekmeye başlayınca din adamları sebebini Panolepe'e bağlamış durumu. Bunun üzerine halkın onu linç etmek için galyana geldiğini duyunca Panolepe kuş sütü dahi eksik olmayan bir sofra hazırlamış. Kendini linç etmek için gelen halk, sofranın cazibesine kapılarak Panolepe'yi unutmuşlar ve Panolepe ordan kaçarak kurtulmuş. Bundan dolayı da bu tepeye Şeytan Sofrası denmiş.

Harika bir gün batımı ve manzaraya sahip bu tepenin bir de şeytanın ayak izi rivayeti var. Kaz Dağları, Yunan mitolojisinin yaşandığı dağlar olması ile Pagan ve tek Tanrılı dinler için önemli bir yere sahip. Ortak özellikleri ise şeytanın cennetten kovulduğudur. Yunan mitolojisindeki Tanrılar kralı Zeus tarafından bu görev Ay Işığı Tanrıçası Selene'ye verilmiştir ve şeytanın bir adımını buraya diğer adımını da Midilli adasına atıp kaçtığı rivayet edilir.

Bir çok restoran seçeneği olan bu muhteşem tepede mor ve tonlarına bürünen güneşin batımına karşı romantik bir yemek yiyebilir ya da kahvenizi yudumlayarak bir günü daha batırabilirsiniz. Benim tavsiyem hafta sonu gitmemeniz yönünde. Neden diye soracak olursanız daha sapaktan başlayan bir trafik ve park edenler zinciriyle karşılaşmanız kaçınılmaz.

Ayvalık'ın arka sokaklarına girdiğiniz zaman taş evlerden oluşan, arabaların giremediği, renkli bir atmosferle karşılaşıyoruz. Her sokakta saptığınız yerleri iyi aklımızda tutmamız lazım ki labirente benzeyen yollarda kaybolmayalım.

​​Bir diğer mekan ise Orchis Butik Otel. Ayvalık merkezde bulunan bu butik otel, şirin, tarih kokulu ve renkli bir atmosfere sahip. Taş evlerin havasını sürdüren ve şarapları ile canlı müzik eşliğinde sıcak bir gece geçirmek isteyenlerin kesinlikle uğramasını önerebilirim. Tabi konaklama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Lokasyon olarak dar sokaklarda kaybolunmayacak kadar kolay bir sokakta.

Oteli incelemek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

Sokaklar arasında kendimizi kaybederken meşhur ama açık yakalayamadığım Cafe Caramel'i buluyoruz. Kolay bulmanız adına Barbaros cad. 9.sokak tabelalarını takip edebilirsiniz.

Hem yemek yemek hem de Ayvalık'ın tarihi kokusuna sahip büyüsü ile keyifli bir gün ortası geçirebileceğiniz bir mekan burası. Kendi yapımları olan pastalar, tatlılar ve yemeklerle kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Ayrıca her köşesinde bolca fotoğraf çektirebileceğiniz alanlar ve eski objeler mevcut.

Cafe Caramel'i incelemek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

Evet. Kendi çektiğim fotoğraflarla gidip de vakit geçirmeden dönmemeniz gereken bir kaç mekanı sizlerle paylaşmak benim için eğlenceliydi. Umarım siz de yazımı okurken Ayvalık'a gitmeden önce notlarınızı almış ve gitmek için can atıyorsunuzdur.

Keyifli okumalar, güzel tatiller...

TAKİP ET
  • logo
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
ANAHTAR KELİMELER
PAYLAŞIMLAR
ARŞİV

© 2023 by Design for Life.
Design by dsdesignarts.

  • logo
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon