Minimal Tarzda bir Ev için Altın Öneriler

Yaşam alanlarımızın en çok vakit geçirdiğimiz yerlerdir evlerimiz. Salon, yatak odası, çalışma odası... Yoğun iş temposundan, karmaşa ya da bitmeyen ev işlerinden bıkmışlığın sonunda istekler hep sadeliğe doğru kaymaya başlar ve zevkler minimal dokunuşlara bırakır yerini. Aslında insan psikolojisini de etkilenmesine nedendir karmaşa.

Bu yazımızda da minimal olmak adına atmanız gereken adımlardan bahsedeceğim sizlere. Öncelikle Minimalizm aslında bir yaşam biçimi haline gelsede nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çekmekle birlikte ifade, tarihsel, sembolik anlamlarını minimuma indirmek amacıyla ortaya çıkmış bir sanat akımıdır. Bu alandaki önemli isimleri de saymadan geçmeyelim Carl Andre, Sol Le Witt, Robert Morris, Richard Serra, Donald Judd, Dan Flavin sayılabilir ki aralarında meşhur "Az çoktur." sözünü söyleyen Mies Van Der Rohe var.

Bu kısa bilgiden sonra gelelim evimizi minimal dokunuşlarla orantılı bir rahatlama alanı oluşturmanın püf noktalarına...

1. Fazlalık eşyalardan kurtulmak

Fazla gördüğünüz janjanlı, kalabalık ya da tozunu almaktan sıkıldığınız ne varsa hepsini ortadan kaldırmakla işe başlıyoruz. Tabi hiç aksesuar bırakmayın etrafta demiyorum. Ama bıraktığınız bir ya da iki aksesuarın renkleri ile mobilyanızın ya da duvarlarınızın renkleri kontrast olması işinize yarayacaktır. Bitki, vazo, büyük tablo vb.

2. Duvar Renk Seçimi: Beyaz

Minimalizmin en büyük detaylarından biridir beyaz. Çünkü kullanacağınız her minik renk, beyaz duvarlardan aldığı ışıkla odanızı ayrı bir atmosfere büründürecektir.

3. Renk Tonları: Nötr

Öncelikle kullandığınız bir zemin rengi olmalı. Yani duvarlarda kullandığınız beyaz rengi taçlandıracak mobilyalarınızın ana renkleri tek ya da en fazla iki nötr renk olması sizi amacınıza ulaştıracaktır. Şimdi diyeceksiniz belik "hep aynı renk mobilya kullandığımda bir şey belli olmaz ki..." diye. İşte bu noktada yapacağımız ufak bir dokunuş tüm bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmaya yetecek bence. Aldığımız tek renk zeminli mobilyalarımızın üstüne nötr bir renk kırlent ya da bir battaniye attığımız zaman odanızın havasını değiştireceğini sakın unutmayın. Ama iki renk seçenlere zaten tüm hakkınızı zeminde kullandığınızı da belirtmek isterim.

4. Mobilya Seçimi:

Duvara uyacak beyaz, siyah, gri, pastel ve toprak renkli tonlar seçilmeli. Doğal ahşap dokulu, som ağaç ya da metal aksesuarların yanında destekleyici bir iki eski retro tadındaki nesnelerden de yararlanarak sade, çok gözü yormayacak şekilde seçimler yapmamız gerekir. Çok değil aza odaklanmamız lazım. Mekanımızda olabildiğinden çok boş alan bırakmamız lazım.

5. Camlar:

Biz Türklerde "perde evin gelinidir" gibi değişik bir kondurma söz vardır. Dip dibe olmayan evler için perdelerde sözün bittiği yerdeyiz. Elveda! Ama mahallelerde bulunan birbirine yakın binalar için aynı şey olmasa da saha sade, içeri ışık girmesini önlemeyecek düz tüllerin önüne sade ya da az hareketli fon kullanılabilir tabiki.

Bunlarla birlikte kullanıma elverişli camlarınızın önünü oturma alanı olarak açarak kendinize sakin bir dinlenme alanına dönüştürebilirsiniz.

Yeni önerileri takip etmek için siteme abone olmayı unutmayın :) Ayrıca sosyal medyadan takip için sayfanın sağ köşesindeki ikonları karıştırabilirsiniz.

TAKİP ET
  • logo
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
ANAHTAR KELİMELER
PAYLAŞIMLAR
ARŞİV

© 2023 by Design for Life.
Design by dsdesignarts.

  • logo
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon