Hayalimdeki Minimal Evler -1


İstanbul'un havasından suyundan bunalan insanların ortak noktasıdır, doğaya yerleşmek. Daraldığım anlardaki doğal yaşam için seyahat planlarım için internette gözüme çarpan muhteşem bir proje ile karşılaştım ve kesinlikle bu konuyu takip eden okuyucularımla paylaşmam gerek diyerekten ilginizi kesin çekecek durumlardan biri olacağından eminim.

Şimdi "Bu konu nerden çıktı?" diye sorarsanız; benim gibi İstanbul'dan bunalmış, kendini doğal hayata adamak isteyen bir çok insanın olduğunu çevremden çok iyi biliyorum. Arkadaşlarımla sohbetlerimizdeki ilk ve en uzun konuşulan konuların başını, doğa içerisinde, İstanbul değil ama İstanbul'a da yakın olabilir, kendi meyve sebzemizi ekip biçebileceğimiz bir bahçeye sahip, az eşya, az temizlik ve bol zaman yaratılabilecek, içinde sevdiklerimizle barbekü partileri yapıp hoş sohbet muhabbet edebileceğimiz bir evimiz olduğu bir organik hayatı hayal etmek çekiyor. Bende bu tip evlere çok takmış biri olaraktan, doğaya ait ama minimal ve modern yapıları çok araştırıp sürekli sosyal medyada takip ederek kafamdaki projelere yenilikler katmaktan çok zevk alıyorum.

Evet konuya bir giriş yaptığımı düşünerekten sizlerle bu evleri paylaşmanın, sizin hayallerinizle, bundan sonraki yapacağınız dekoratif işlere faydası olacağına inandığım ve çok sevdiğim Japon prefabrik evlerinin üretici firması olan Muji'den bahsetmek istiyorum. Kurumsal sitesine ilk girişinizde bile sizi bambaşka yerlere alıp götüren bir ses ve video görüntüleri ile saatlerce o siteye bakıp kalabileceğinizi yukarıdaki fotoğraflardan da garanti edebilirim.

Küçük evler bu aralar başta ABD olmak üzere bir çok ülkede yavaş yavaş akım olmaya başladı. Bu akım içerisine Tokyo Design Week'de tanıtılan Muji'de dahil oldu. Muji Hut

üç küçük modeli ile farklı mimarlar tarafından, farklı malzemelerle tasarlanmış ve Japon tipi mikro evlerden olan "kyosho jutaku"lardan esinlenerek yapılmıştır.

Mesela üstte bulunan ev! Evinizin uzağında bir yerde küçük bir tarlanız ya da bahçeniz olduğunu düşünün. Toprakla ilgilenirken zamanın akışına kaptırmışsınız kendinizi ve eve dönemeyecek durumdasınız. Çekin kapınızı ve oksijenle yorulmuş bedeninizi dinlendirin, fena mı?

Ben bu evde hayatımı sürdürürüm yani :) Constantin Grcic'in iki katlı portatif tasarımı. Mis gibi değil mi?

Yine bir bahçeniz var. Bu seferki evinizin bahçesi de olabilir. Barbekü partilerinizi bu Morrison'un klübesinde verebilir ve misafirlerinizi kalmalık olarak ağırlayabilirsiniz.

İnsanı huzuru, modernizmi ve Japonların da felsefesinde olan minimalist dokunuşları resmen içinde barındıran bir tasarım harikası bu evlerin yapılış amacı; bizim ülkemizde olduğu gibi Japonya'da da kriz halinde olan konut krizine son verecek tasarımlara yönlenmeye başlaması oldu ne yazık ki. Aslında ne yazık ki mi demeliyim yoksa iyiki olmuş mu diyeyim bilemedim. Bizim de atmamız gereken ama bir türlü vazgeçemediğimiz beton enkazlarda yaşamaktan sıkılmayan bir ülke yapısına büründürüldüğümüz şu zamanda asıl ihtiyacımız olan şey işte bu. Doğaya dönmek, doğalı yaşamak, organik beslenmek ve huzur. Biliyorum ki en yakın zamanda dileyen herkes bu evlere benzer yapılara sahip olacak ve hepimiz birbirimize komşuluğa gideceğiz. :)

TAKİP ET
  • logo
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
ANAHTAR KELİMELER
PAYLAŞIMLAR
ARŞİV

© 2023 by Design for Life.
Design by dsdesignarts.

  • logo
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Pinterest Icon